טיפול פרטני

מה זה אומר "טיפול פרטני?"

פסיכותרפיה (טיפול נפשי או רגשי) הוא טיפול במשברים ובמצוקות נפשיות באמצעים שונים מתחום הפסיכולוגיה. רוב שיטות הטיפול נעשות באמצעות קשר מילולי בין המטפל למטופל. חלק מהשיטות כולל שימוש באמצעים השלכתים מתחום האומנויות. כלל המטפלים המציעים פסיכותרפיה, ומותרים על פי חוק לעסוק בה, נכנסים בהגדרה הרחבה של "פסיכותרפיסטים". טיפול פרטני הוא סוג של טיפול פסיכותרפי שמתבצע במסגרת שיחות אישיות בין המטפל למטופל. במהלך הטיפול, המטופל מוזמן להביע את המחשבות והרגשות שלו באופן פתוח ובלתי מוגבל בסביבה בטוחה ומכילה המובילה להתבוננות במחשבות, אמונות, התנהגויות ותהליכים, אליהם לא היה מודע המטופל קודם. התהליך הטיפולי מאפשר למטופל להתמודד עם בעיות שונות ולקבל תובנות על עצמו ועל חייו. לפיכך, כל אדם יכול להרוויח מטיפול פרטני וכדאי לפנות לטיפול כאשר ישנו קושי ופתרונות אותם ניסינו בעבר נראים כפחות מועילים.   

איזה סוגי טיפול קיימים?

C.B.T – טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (cognitive, behavioral therapy) 

שיטת טיפול פסיכולוגי, המתבססת על שילוב של רעיונות מתוך הטיפול ההתנהגותי והטיפול הקוגניטיבי.
טיפול התנהגותי מניח שהפרעות נפשיות אינן מחלות, אלא דפוסי התנהגות נלמדים, הרגלים שנרכשו במהלך החיים ועל כן מטרתו היא שינוי דפוסי ההתנהגות של המטופל ומאגר התגובות שלו תוך שימוש בשיטות הקשורות ללמידה. 
טיפול קוגניטיבי מבוסס על ההנחה שדפוסי חשיבה משפיעים על ההתנהגות, ושהמקור של הפרעות רגשיות הוא בדפוסי חשיבה מוטעים, המכונים טעויות חשיבה.  הטיפול הקוגניטיבי מתמקד בזיהוי טעויות החשיבה והקניית דפוסים הסתגלותיים במקומם.  המטפל הקוגניטיבי מסייע למטופל להגיע אל טעות החשיבה שעומדת בבסיס הרגש השלילי והסבל.    
השילוב של שתי הגישות הוא ה- C.B.T  ועל פיו הדרך להביא לשינוי חיובי אצל המטופל, היא  בשינוי תפיסת המציאות (טיפול קוגניטיבי) לצד צורך בלמידה ותרגול של התנהגויות חדשות (טיפול התנהגותי). הגישה הזו מביאה לשינוי בדפוסי החשיבה במקביל לשינוי דרך הפעולה התנהגות.
C.B.T, הינו טיפול קצר מועד, המתמקד ב"כאן ועכשיו" היינו בקשיים, מצוקות ודפוסי חשיבה והתנהגות שגורמים להפרעות רגשיות. טיפול זה אינו מייחס חשיבות לאירועי עבר וניתוח המשמעות שלהם, כפי שנהוג בטיפול הדינאמי הקלאסי. 
הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הוא גישה טיפולית מלאה ואפקטיבית ויכול גם לשמש ככלי טיפולי המשולב בתהליך טיפולי דינאמי. הטיפול ב- C.B.T מתאים לבעיות שליטה, פרפקציוניזם, חרדה, פוביות, הפרעה אובססיבית קומפולסיבית, בעיות התנהגות ומצבי דיכאון. 
טיפול CBT  ממוצע אורך בין 3 ל- 6 חודשים.

טיפול דינמי

טיפול הדינמי מיועד למטופלים בעלי מגוון הפרעות רגשיות ולאנשים בעלי קשיים בחייהם שאינם מסווגים כהפרעה נפשית (למשל קשיים במערכות יחסים). הטיפול הדינאמי מתאים לקשת רחבה של בעיות כגון דיכאון, חרדה, הפרעות אישיות ומצבי משבר וטראומות. כמו כן, מתאים הטיפול הדינמי לטיפול בקשיים שאינם מסווגים כהפרעות פסיכיאטריות (קושי ביצירת קשר זוגי, ערך עצמי נמוך וכד´) ובאנשים המעוניינים בצמיחה והתפתחות רגשית.

העיקרון התיאורטי המרכזי שמנחה את הטיפול הדינאמי הוא המודל של פרויד, לפיו נפש האדם כוללת רבדים בלתי מודעים המשפיעים על ההתנהגות. על כן,  הטיפול משתמש בהעלאה של זיכרונות, משאלות ודחפים אותם המודחקים בחיי היומיום מתוך הבנה שיש להם השפעה רבה (לטוב ולרע) על התפקוד.  מטרת הטיפול היא להביא לשינוי חיובי בחיי האדם. זאת ע"י הגעה לתובנות מצד המטופל בנוגע לקונפליקטים המשפיעים על קשייו בתחומים השונים של חייו. המטפל הדינמי נע על רצף שבין שתי נקודות: האחת הינה הפסיכואנליזה הקלאסית, שבה המטפל הינו נייטרלי, ונמנע ממתן עצות. הנקודה השנייה היא טיפול התמיכתי, המבוסס על מתן עצות, הכוונה והדרכה מצד המטפל. זאת בהתאם למצבו וצרכיו של המטופל. 

טיפול בהבעה ויצירה (טיפול באומנות)

טיפול באומנות, המכונה גם טיפול בהבעה ויצירה  מאפשר להגיע לתכנים רגשיים קשים, באמצעות כלים השלכתים לאו דווקא מילוליים. הטיפול באומנות, שייך לתחום הפסיכותרפיה ומציע דרכים נוספות, לא מילוליות, לפגוש את העולם ולבטא את עצמנו בתוכו. זאת מאחר ועולם האומנות מאפשר לנו מקום בטוח לתרגול קשרים, מערכות יחסים וחוויות מעבר למילים ( "לעשות את" במקום "לדבר על").
הטיפול מתאים לכל אדם בכל גיל שמחפש אמצעים נוספים להגיע אל עצמו, מעבר לאמצעי המילולי ויש לו חיבור לאומנות מסוג כל שהוא (לאו דווקא ניסיון אומנותי).
תחום הטיפול באומנות, כולל בתוכו: טיפול בדרמה, טיפול באומנות חזותית, טיפול באמצעות בשולחן חול, ביבליותרפיה, תרפיה בתנועה ובמחול, במוזיקה ופסיכודרמה. 
תפקיד הטיפול באמנות (ככל טיפול רגשי), הוא סיוע בהתמודדות עם משברים, הפרעות ומצוקות נפשיות ויתרונו בכך שהוא מאפשר שילוב של הבעה מילולית והבעה אמנותית בתנועה, אמנות, ריקוד, מוזיקה וכדומה. בשל העיסוק ביצירה ועשייה, הטיפול באומנויות מתמקד לא פעם בכוחות האדם, ובפוטנציאל הקיים שבו.
הטיפול משתמש באומנויות כדי לחשוף ולהבין תהליכים נפשיים, ומספק סביבה שבה יכולים רגשות מודחקים ולא מודעים לעלות על פני השטח. 
שתפו מידע זה

מידע נוסף שעשוי לעניין אותך...

דילוג לתוכן